Yeni Kimlik Kartı Hakkında Tüm Bilgiler

0
7
views

Yeni kimlik kartlarının dağıtılacağı haberinin yayılmasının ardından 1  ay içinde bir milyon’dan fazla insan başvuru yaptı. Oluşan aşırı yoğunluk nedeniyle İçişleri Bakanlığı yoğunluğu azaltmak adına bazı ek önlemler aldı. Bu önlemlerin başında, cumartesi ve pazar günleri de nüfus müdürlüklerinde mesai olması ve randevu sistemi ile başvuruların alınması şeklinde önlemler. Biz bu konumuzda sizlere Yeni Kimlik Kartları için gerekli evraklar, Yeni Kimlik Kartı Başvurusu ve kaybolan kimlik kartları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yeni Kimlik Kartı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yeni kimlik kartı almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 15 yaşını aşmış olmaları gereklidir. 15 yaşını geçmiş vatandaşlar, yurt içinde bulundukları bölgedeki nüfus müdürlüklerine yurt dışında bulunanlar ise, yurt dışında bulunan ülke temsilciliklerinden başvurularını yapabilecekler. Vatandaşlar nüfus müdürlüklerine doğrudan veya zaman kaybı yaşamamak için iletişim kanallarından randevu alarak da gidebilirler.

Online Randevu İçin Tıklayın

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar:

Yeni kimlik kartı çıkarmak isteyenlerin kimlik kartı başvurusuna giderken aşağıdaki evrakları kendileri ile götürmeleri onlara zaman kazandıracaktır. Kimlik Kartı başvurusunda istenen evraklar aşağıdakilerdir.

  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf.
  • Kimlik beyanı için Nüfus Cüzdanınız

Başvuru sonucunda başvuran kişiye başvuru belgesinin bir kopyası verilecektir.  Ayrıca 15 yaş altı çocuklarda kendileri talep etmedikleri sürece, kimlik kartlarında fotoğraf bulunmayacaktır.

Yeni Kimlik Kartı Yenileme Ücretleri Ne Kadar?

Yeni kimlik kartlarını almak isteyen ve kaybedenler için alınacak ücretler belli oldu. Eğer ilk defa kimlik kartı alacaksanız yeni kartınız için ödemeniz gereken miktar 15 TL olarak belirlenmiştir. Fakat herhangi bir sebeple kimlik kartınızı kaybederseniz bu ücretin iki katı yani 30 tl karşılığında kaybettiğiniz kimlik kartınızın yerine yenisini çıkarabileceksiniz.

Kimlik Kartınız Posta Yoluyla Size Gönderilecek

Başvurusunu yaptığınız kimlik kartınız başvurunuz alındıktan sonra ortalama 1- 1,5 ay sonra posta ile evinize gönderilecektir. Bunun için ekstra birşey yapmanıza gerek yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here