Donan Su Borularını Açmak

0
6
views

Ülkemizde bazı bölgelerde aşırı soğuklar oluşabilmektedir. Bu soğuklar -10 -20 gibi dereceler düştüğü zaman su tesisatında donmalar, eve gelen tesisat borularında donmalara neden olmaktadır. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde oluşan aşırı soğuklardan dolayı sürekli olarak donmaktadır. Bu donmalar nedeni ile aileler evlerinde susuz kalıyor ve donan su borularını açmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Şimdi aşağıda sizlere donan su borularını açmak için birkaç yöntemi paylaşacağız. Bu yöntemler ile kış aylarında donan su borularını kolayca çözebilir ve suyunuzun tekrardan akmasını sağlayabilirsiniz. Hemen aşağıdan yöntemleri inceleyiniz.

Donan Su Borusu Nasıl Açılır?

  • Havaların aşırı soğuk olduğu zamanlarda musluklarınızı tam olarak kapatmayın. Çok az bir şekilde akmasını sağlayın. Böylelikle suyun akmasını sağlayacaksınız ve su borularının donmasını engelleyeceksiniz. Bu en bilindik yöntemdir ve borular donmadan önlem almak, donduktan sonra susuz kalıp uğraşmaktan iyidir.
  • Su borularının donmasını engellemek boruların geçtiği açık kısımları çeşitli izolasyon maddeleri ile izole etmeye çalışın. Bu şekilde boruların direkt soğuğa maruz kalmasını engelleyebilirsiniz.
  • Donmuş su borularını çözmek için ateş yakmayın, varsa elinizde fön veya saç kurutma makinesi gibi makineler ile donan su borusunu çözmeye çalışın.
  • Su borularının donması sonucu susuz kalırsanız eğer, kar veya yağmur suyundan faydalanabilirsiniz. Fakat kar ve yağmur suyunu kullanmadan önce muhakkak suyu 1 saat kadar kaynatın. Suyu kaynattıktan sonra su içerisinde bulunabilecek pek çok sağlığa zararlı madde yok olur. Fakat su içerisinde kimyasal madde bulunuyorsa ki günümüz şartlarında yoğun olarak var, bu kimyasal maddeler yağmur ve kar suyunda bulunmaktadır. Bu nedenle çok zor durumda kalmadan bu yönteme başvurmamanızı öneriyoruz.
  • Donan su sayaçlarına ateş veya sıcak su gibi yöntemler ile müdahale etmekten kesinlikle kaçınınız. Çünkü bu yöntemlerin kullanıldığı su sayaçları bozulmaktadır. Bozulan su sayaçları yüzünden de yüksek miktarda masraflar ile karşılaşabilirsiniz.

Yukarıdaki önlem ve su kışın donan su borularını açma yöntemlerini kullanarak kış aylarında soğuk havlarda donan su borularınızı açabilirsiniz. Bu yöntemler genel geçerliliği kesin olmayan yöntemlerdir ve deneme yanılma yolları ile deneyimlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here