Evlenmeyi Düşünenler İçin Çeyiz Hesabı

0
5
views

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı, Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir bankadan herhangi birine sadece ücerinde T.C. Kimlik Numarası bulunduran bir kimlik ile bankaya başvuru yaparak, birikim yapmak istediğiniz şekli belirtip, banka tarafından sizin için açılacak olan ve hiçbir ücreti olmayan bir birikim hesabıdır. Çeyiz hesabı açarak 27 yaşına kadar yapacağınız birikime devlet tarafından 5.000 tl’ye kadar herhangi bir geri ödemesi olmayan destek alabilirsiniz.

Çeyiz hesabı açmak için herhangi bir bankayı kullanabilirsiniz. Şimdi tüm bankalar çeyiz hesabı açmak için uygundur. Fakat genel olarak tercih edilen banka Ziraat bankasıdır. Şimdi aşağıda ziraat bankası çeyiz hesabı açmak için bilgiler yer alacak.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır: 

Ziraat bankasından çeyiz hesabı açmak istiyorsanız eğer, tek yapmanız gereken üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını barındıran bir kimlik ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Eğer şartlarınız uygun ise, çeyiz hesabı açmak için başka ekstra bir evrak ya da işleme ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Çeyiz Hesabı Açmak Ücretli mi? :

Çeyiz hesabı açmanın herhangi bir ücreti yoktur. Yalnız çeyiz hesabı açarken hesapta tutacağınız para miktarı sizin alacağınız destek miktarını belirlemekte olup, yatıracağınız miktara göre 5 bin tl’ye kadar geri ödemesi olmayan bir hibe desteği alabileceksiniz.

Çeyiz Hesabına Yatırılan Para Geri Alınabilir mi? : 

Çeyiz hesabınıza para yatırdınız diyelim. 1 yıl sonra acil paraya ihtiyacınız oldu ve paranızı geri almak istiyorsunuz. Bunu yapmak için bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Fakat unutmamanız gerken en önemli şey, çeyiz hesabındaki paranın 3 yıl vadesi dolmadan geri çekerseniz, devlet tarafından size sağlanacak olan hibe iptal edilir ve destek alamazsınız.

Çeyiz Hesabı Birikim Türleri: 

Çeyiz hesabı birikiminde 2 tür vardır. Bu türler aylık ve 3 aylık periyodlar olarak ödeme yapabilirsiniz. Yani aylık 100 tl ödeyebilir. Ya da isterseniz 3 ayda bir 300 tl şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bunu da hesap açarken belirtmelisiniz.

Çeyiz Hesabı Nasıl İptal Olur?: 

Çeyiz hesabınıza aylık ödemeleriniz 3 defa üst üse geciktirir veya ödemezseniz eğer, çeyiz hesabınız kapatılır. Böylece de destek alamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here